Aktuálně

Vánoční prázdniny

22.12.2023 ředitelské volno

23. 12. 2023 - 2. 1. 2024 prázdniny.  Nástup do školy ve středu 3.1.2024 (lichý týden).

Dny otevřených dveří

Pátek 19. 1. 2024 - 12:00 - 16:00 hod.
Sobota 20. 1. 2024 - 8:30 - 12:00 hod.
Pátek 9. 2. 2024 - 12:00 - 16:00 hod.
Sobota 10. 2. 2024 - 8:30 - 12:00 hod.

Od 1.12.2023 do 28.2.2024 - každou středu do 17:00 hod. - nabízíme prohlídky škol .

 

 

Druhé kolo Středoškolské futsalové ligy

Ve čtvrtek 23.11.2023 uspořádala VOŠ, SPŠ A SOŠ Strakonice druhé kolo SFL. Během turnaje se utkal výběr SOŠ a SOU Písek se svými soupeři následovně:
SOŠ a SOU Písek – SRŠ Vodňany 2 : 0 (2 : 0) góly Michal Mařík, David Novotný
SOŠ a SOU Písek – SPŠ Strakonice 2 : 0 (1 : 0) góly Fabián Dufek, Štěpán Říha
Euroškola Strakonice – SOŠ a SOU Písek 1 : 6 (0 : 0) góly Michal Mařík, Jan Kapinus, Matěj Gottfried, Štěpán Říha a Fabián Dufek 2

Do Strakonic jsme odjížděli v pozměněné sestavě. Pro nemoc chyběli Tomáš a Adam Schánělcovi, Jan Pícha, Jonáš Maroušek a Alexandr Hořánek. Největší problém byl nahradit post golmana. Tohoto nelehkého úkolu se ujal hráč z pole Adam Sedláček, který překvapil naprosto famózním výkonem. Jediný gól obdržel až 30 vteřin před koncem posledního utkání a to ještě z trestného kopu z hranice brankoviště. Pochvalu si však zaslouží celý tým za velice zodpovědný výkon v defenzivní fázi a při trochu větším klidu v koncovce jsme soupeřům mohli nastřílet ještě více branek. Šancí jsme si k tomu dokázali vypracovat více než dost.
Náš tým obsadil v turnaji první místo a společně se SRŠ Vodňany tak postoupil do druhého kola.
Sestava SOŠ a SOU Písek – Adam Sedláček, Michal Mařík, Filip Klimeš, Štěpán Říha, Matěj Gottfried, Štěpán Mach, Jan Kapinus, Fabián Dufek a David Novotný

thumbnail IMG 2208

Soutěž Eta do středních škol

Naše škola se zapojila dne 30. 9. 2023 s oborem cukrář do celorepublikové soutěže Eta do středních škol. Úkolem bylo vyrobit dort jakéhokoliv výrobku Eta, udělat video z jeho tvorby, pořídit fotografie a vše odeslat. Do soutěže bylo přihlášeno 48 škol. Následně bylo spuštěno hlasování na sociálních sítích a pět škol, které nasbíraly nejvíce sdílení a lajků postoupilo do finálového kola. V tomto okamžiku vznikla podpora všech žáků školy, učitelů, rodičů, přátel, obyvatel města Písku a určitě i cizích lidí. Neustále jsme počítali a čekali na 12. 11. 2023 kdy bylo hlasování ukončeno s výsledkem 88 100 bodů což pro nás znamenalo, že jsme ve finále!!!!
21. 11. 2023 proběhlo finále ve Zlíně, kde vše hodnotila porota a škola celou práci na místě prezentovala a obhajovala.
Výsledek byl vyhlášen v odpoledních hodinách a to-STŘÍBRO JEDE DO PÍSKU!!!! Gratulujeme!!!!
Všem děkujeme za velikou podporu!!!!!

cukrarky1  dort  cukrarky2

Veletrh fiktivních firem v Českých Budějovicích

Dne 2. - 3. 11.2023 se při příležitosti celostátní výstavy Vzdělání a řemeslo v Českých Budějovicích uskutečnil 9. ročník Veletrhu Fiktivních firem.
Soutěže se zúčastnilo 24 studentských firem z celé ČR a Slovenska.
Naši školu reprezentovaly dva týmy: KITA STRESS – Kristýna Komasová a firma Strange SNACKS žáků Dionýze Tomáše, Anežky Kohoutové, Emy Adamcové a Zuzany Kneblové.
Kristýna Komasová získala třetí místo v kategorii Nejlepší prezentace, celkově se jako firma umístila na krásném 9. místě.
Firma Strange SNACKS se celkově umístila na 15. místě.

 ff1  ff2

Zájezd do Londýna

Na přelomu října a listopadu se žáci naší školy účastnili zájezdu do Londýna. Po menších skupinkách byli ubytováni u anglických rodin, kde se mohli zdokonalit v anglickém jazyce. Kromě jazyka jsme se vzdělávali i o historii Anglie. První den jsme od časných ranních hodin, kdy jsme do Londýna dorazili, objevovali jeho krásy. Hned na začátku jsme navštívili jeden z nejstarších královských parků Greenwich Park s nultým poledníkem. Žáci si tak sami mohli vyzkoušet, jaké to je, stát jednou nohou na východní a druhou na západní polokouli. Během prvního dne jsme zavítali také do pevnosti Tower, kde jsme mohli vidět korunovační klenoty. Další památkou pak byl Tower Bridge, jehož vnitřní prostory jsme si mohli prohlédnout.
Následující den byl ve znamení cestování – navštívili jsme nejvyšší katedrálu v Británii ve městě Salisbury, kde jsme obdivovali nádhernou architekturu této stavby a také jeden ze čtyř dochovaných (a také nejzachovalejších) originálů Magna Charta Libertatum (Velká listina svobod). Jedná se o jeden z nejdůležitějších dokumentů anglické historie. Kousek od Salisbury se nachází další z památek UNESCO – Stonehenge. Zde jsme si odpočinuli a načerpali energii na další cestu, jejímž cílem byl hrad Windsor, jedno z nejoblíbenějších sídel královny Alžběty II.
Třetí den jsme se opět věnovali památkám v Londýně – Westminsterskému opatství, hodinové věži se zvonem Big Ben. Všichni jsme si následně užili nákupy na Oxford Street a mohli jsme se vydat na zážitkovou jízdu na London Eye, kterou si všichni užili. Ve večerních hodinách jsme se Londýn opustili a směřovali zpět do České republiky.

Německý Geislingen už po dvaadvacáté

16. řijna 2024 se vydalo 14 žáků a 3 učitelé do Geislingenu do partnerské školy. Naše přátelství trvá již 22 let.
Díky finanční podpoře SOŠ a SOU Písek, Česko-německého fondu budoucnosti a i samotných žáků jsme se vydali v pondělním brzkém ránu na cestu k našim západním sousedům. Udělali jsme zhruba v polovině cesty zastávku v bývalém KT Dachau.
V úterý ráno nás na půdě školy přivítala paní ředitelka Ilse Messerschmidt a poté následovala prohlídka školy s miniprojekty, při kterých začaly padat bariéry mezi německými a českými žáky. U klempířů čekaly nůžky a plech a dle nákresu žáci společně tvořili výrobek, se žáky v truhlářské dílně pak vyráběli otvírák. Na konci vyučovacího dne jsme se nechali zkrášlit u budoucích kadeřnic.
Další den jsme se vypravili vlakem do Stuttgartu do Muzea Mercedesu. Tady si na své přišli hlavně kluci, mohli obdivovat nádherně vyleštěné veterány, ale i vozy Formule 1. Po obědě jsme se přesunuli do krásné zoologické a botanické zahrady Wilhelma. Večer uspořádali němečtí studenti pro naše žáky společenský večer.
Čtvrtek byl opět naplněn mnoha zážitky v studentském městě Tübingen. Město jsme si nejprve prohlédli z lodičky, která připomínala gondolu v Benátkách. Poté jsme si prohlédli historické centrum města.
Při zpáteční cestě domů jsme se zastavili ve městě Augsburg. Tam jsme navštívili na místní radnici Zlatý sál a o několik stovek metrů dál nejstarší komplex dosud fungujících sociálních bytů na světě – Fuggerei. V červnu se už teď těšíme na nové kamarády a kolegy z naší partnerské školy a děkujeme vedení naší školy a Česko-německému fondu budoucnosti za podporu tohoto projektu, který trvá bezmála čtvrtstoletí.
Marcela Zájedová, Michal Rostecký, Miloslav Mareš a zúčastnění studenti SOŠ a SOU Písek.

IMG 20231017 142501 

IMG 20231019 082428  IMG 20231019 115733

První kolo Středoškolské futsalové ligy

V pondělí 23.10.2023 uspořádala naše škola ve sportovní hale Sokola Písek první kolo SFL. Během turnaje se utkal výběr SOŠ a SOU Písek se svými soupeři následovně:
SOŠ a SOU Písek – SRŠ Vodňany 4 : 2 (3 : 1) góly Michal Mařík, Tomáš Schánělec 3
SOŠ a SOU Písek – SzeŠ Písek 5 : 2 (3 : 1) góly Michal Mařík, Tomáš Schánělec, Štěpán Říha a Honza Pícha 2
SLŠ Písek – SOŠ a SOU Písek 1 : 3 (0 : 0) góly Michal Mařík, Tomáš Schánělec, Jonáš Maroušek

Náš tým obsadil v turnaji první místo a společně se SRŠ Vodňany tak postoupil do druhého kola.
Pochvalu si za kompaktní výkon zaslouží celý tým, který se mohl opřít o bezchybný výkon brankáře Adama Schánělce.
Sestava SOŠ a SOU Písek – Adam Schánělec, Michal Mařík, Jan Pícha, Tomáš Schánělec, Jonáš Maroušek, Filip Klimeš, Štěpán Říha, Matěj Gottfried, Saša Hořánek, Štěpán Mach a David Novotný

Turnaj v basketbalu

Dne 9. října se pod záštitou OR AŠSK Písek konal v písecké sportovní hale turnaj v basketbalu. Turnaje se zúčastnila celkem 4 mužstva. Naše barvy hájili Martin Šnajdr, Ondřej Oulehle, Dominik Veselý, Lukáš Gareis, David Kalina, Viktor Mužík, Jakub Padrtka a Radek Vrba. V posledním zápase se rozhodovalo o 2. a 3. místě, soupeř nás na začátku zaskočil, dostali jsme dva rychlé koše a my už jsme soupeřův náskok nedotáhli. Umístili jsme se na třetím místě.

Adaptační kurzy - září 2023

V průběhu prvních čtrnácti dnů nového školního roku se ve velice atraktivním prostředí lipenské přehrady uskutečnily dva adaptační kurzy tříd AT1 a ED1. I díky slunečnému počasí jsme mohli do náplně kurzu zařadit pro žáky velice atraktivní outdoorové aktivity s neopakovatelným adrenalinovým prožitkem. Na principech zážitkové pedagogiky se žáci učili společně řešit problémové situace a sami si tak postupně vytvářeli pozitivní a týmové klima v novém kolektivu.

YEKJ437523                    MXMX600023

Partnerská škola Geislingen - výměnný pobyt

Do akce "Partnerská škola Geislingen - výměnný pobyt" se zapojilo ze strany školy v Geislingenu 22 studentů a 4 učitelé a z naší školy pak 23 žáků.

Studenti naší školy provedli 19. 6. své německé spolužáky po Písku a následující den jim pak ukázali naši školu a dílny. Odpoledne společně navštívili firmu Ramia v Zátaví a firmu Kopeko Písek. 21. 6. pak následovala celodenní exkurze do Prahy, kde navštívili Pražský hrad, Petřín, Valdštejnskou zahradu, Staroměstské náměstí a Karlův most.

dilna                   zaci

Finále soutěže Quest: Podnikej

Dne 12.6.2023 se žáci druhého ročníku studijního oboru Provoz a ekonomika dopravy zúčastnili finále soutěže Quest: Podnikej, které organizovala Jihočeská hospodářská komora. Finále předcházelo školní kolo soutěže , ve kterém ze tříd ED2 a ED 3 postoupily 2 soutěžní týmy. Oba se v konkurenci 11 nejlepších týmů umístily na stupních vítězů. Třetí příčku obsadil tým složený z žáků : Dionýz Tomáš, Anežka Kohoutová, Michaela Kottová a Zuzana Kneblová. První místo vyhrála studentka Kristýna Komasová .

Kvalitní nářadí pro naše učně

Kvalita práce v každém řemeslu závisí nejen na odborné zdatnosti konkrétního člověka, ale také na nářadí, s jakým může pracovat. A zvyknout si na kvalitu jako každodenní standard již od úplných počátků, třeba v době učení, je nezbytným předpokladem, aby se takový požadavek stal přirozenou součástí práce řemeslníka. Proto společnost Hilti ČR, spol. s r.o. přišla s nápadem, jak dostat do středních škol své nářadí té nejvyšší kvality.

hilti

V rámci projektu spojily společnosti Hilti ČR a Hochtief CZ síly a rozhodly se vybavit dvě jihočeské střední školy bohatou sadou výkonného nářadí. To, že jednou z nich je SOŠ a SOU Písek, svědčí o zájmu těchto firem o naše absolventy učebních, případně maturitních oborů a vypovídá o jejich důvěře v úroveň vzdělávání na naší škole.

Kuchařská soutěž

Dne 18. 5. 2023 proběhla ve Vodňanech na Středním odborném učilišti tradiční soutěž kuchařů s názvem Netradiční úprava vodňanského kapra. Úkolem bylo připravit předkrm a hlavní pokrm z kapra. Všechny týmy podali perfektní výkony. Porota v čele s Pavlem Drdelem neměla jednoduché rozhodování. Naši školu reprezentovala dvojice žáků druhého ročníku David Tůma a Tomáš Hubatka. Žáci připravovali Kapří tatarák s fenyklovou espumou a Zauzený kapří filet s fenyklovým ragú se zeleninovým pyrém. Porota kluky ocenila třetím místem. Moc gratulujeme a děkujeme za reprezentaci školy.

IMG 3199          IMG 3287         IMG 3201

Vynikající úspěch

16. – 17. 05. 2023 – Cech zedníků – celostátní soutěž odborných dovedností učňů oboru Zedník – I. ročník – „Zednické klání“ – Jirčany u Prahy - Wienerberger – 1. místo ze 6 soutěžících – družstvo 3 žáků: Tomáš Salaba (třída ZT3), Pavel Baloun (třída ST2) a Jan Bálek (třída ZT1). 

První ročník Studentského sběru odpadu

Dne 18.4.2023 se žáci třídy ED1 zapojili do sběru odpadu. První ročník Studentského sběru odpadu organizoval spolek Aktivní Písek za podpory Města Písek ku příležitosti mezinárodního Dne Země. Záměrem akce byl nejen sběr odpadu v lokalitách Písku, ale také podpoření spolupráce mezi studenty místních středních škol. 

Účastníci akce : Gymnázium Písek, SOŠ a SOU Písek, Střední Zemědělská škola Písek, Zdravotnická škola Písek

sběrsběr odpadu

 

 Zednické klání - soutěž odborných dovedností učňů

13.4.2023 pořádal v Praze Cech zedníků I. ročník soutěže odborných dovedností učňů "Zednické klání". Družstvo našich učňů, ve složení Tomáš Salaba (třída ZT3), Petr Krampla (třída ST2) a Jan Bálek (třída ZT1), obsadilo vynikající 2. místo. Soutěže se zúčastnilo celkem 7 družstev.

Cukrářská soutěž - Horažďovický větrník

Dne 6. 4. 2023 proběhla v Horažďovicích tradiční cukrářská soutěž Horažďovický větrník. Téma letošního ročníku bylo pohádky od Walta Disneyeho. Celkem soutěžilo 8 žáků ze čtyř škol.

Naši školu reprezentovaly Kristýna Česká s vylosovanou pohádkou Medvídek PÚ a Tereza Hanousková s vylosovanou pohádkou Lví Král. Na konci soutěže se porota dlouze radila, aby vynesla pro naši školu velice pozitivní výsledky. Do Písku putovala hned dvě umístění a to 1. místo – zlato obsadila Kristýna Česká a 3. místo - bronzové obsadila Tereza Hanousková. Druhé místo zůstalo u pořádající školy z Horažďovic. Porota při svém hodnocení vyzdvihla velikou připravenost dívek na soutěž za což patří nemalé poděkování UOV. Žákyním děkujeme za reprezentaci školy!

 DSC 0386DSC 0464DSC 0381

 

 

 

 

 

 

 

OF SŠ ve fotbalu

Okresní kolo ve fotbalu SŠ se konalo 17.4.2023 v areálu FC Písek. Zúčastnilo se celkem šest středních škol.  Tým SOŠ a SOU Písek zvítězil a postoupil do krajského kola, které se uskuteční 28.4. v Třeboni.

Cukrářská soutěž Písecké dortování 2023

8. února 2023 se konal další, již tradiční, ročník soutěže Písecké dortování, které se zúčastnilo sedm žáků ze čtyř škol – Horažďovice, Písek, Vodňany a Volyně. Úkolem žáků bylo sestavit dort na téma Evropa. Podtémata Itálie, Česká republika, Holandsko, Anglie a Francie byla losována na místě. Z naší školy se zúčastnily 2 žákyně, Lucie Hradská ze třídy CU3  získala 1. místo a Kateřina Povrová ze třídy CP1 3. místo. Druhé místo obsadil  Jakub Brůžek z Horažďovic.

 DSC 0386DSC 0464DSC 0381

 

 

 

 

Soutěž Truhlář roku 2022

Ve dnech 3. – 4. 11. 2022 se konal 12. ročník truhlářské soutěže, kterou pořádá naše škola ve spolupráci s SOU Lišov na výstavě Vzdělání a řemeslo v Českých Budějovicích. Žáci oboru Truhlář Petr Šejba a Lukáš Prokop obsadili celkové první místo v družstvech, Lukáš Prokop byl první v soutěži jednotlivců. Celková výsledková listina soutěže Truhlář roku 2022 zde.

 

Středoškolská futsalová liga 2022/2023

V druhém kole Středoškolské futsalové ligy, které se konalo 5.12.2022 ve Strakonicích, se umístil tým SOŠ a SOU Písek na prvním místě. Po vynikajícím výkonu postupně deklasoval všechny soupeře a kvalifikoval se tím do finálového turnaje divize G, kde se utkají tři nejúspěšnější jihočeské týmy.

Výsledky SOŠ a SOU Písek:

SRŠ a VOŠ Vodňany – SOŠ a SOU Písek 2 : 5

Euroškola Strakonice – SOŠ a SOU Písek 1 : 6

SOŠ a SOU Písek – VOŠ, SPŠ a SOŠ Strakonice 4 : 0

Finálový turnaj divize G se bude hrát až v lednu 2023 v Českých Budějovicích. Termín upřesní KFS.

Do nového ročníku SFL vstoupil tým SOŠ a SOU Písek druhým, postupovým místem v turnaji prvního kola SFL, které se odehrálo 1.11. v Písku.

Výsledky našeho týmu:
SRŠ a VOŠ Vodňany – SOŠ a SOU Písek 4 : 1 (Říha)
SZeŠ Písek – SOŠ a SOU Písek 1 : 11 (Keclík 4, Říha 2, Pícha 2, Klimeš, Schánělec, Maroušek )
SOŠ a SOU Písek – OA Písek 3 : 0 ( Keclík, Schánělec, Pícha )

Další kolo sehrajeme 5.12. ve Strakonicích, kde se utkáme se SRŠ a VOŠ Vodňany, SPŠ a VOŠ Strakonice a Euroškola Strakonice

Tým SOŠ a SOU Písek – Štěpán Keclík, Filip Klimeš, Štěpán Říha, Ondřej Klement, Tomáš Kojan, Jan Sejk, Daniel Vokoun, Martin Velíšek, Václav Pícha, Andreas Kyncl a Lukáš Prokop.

team

Veletrhy fiktivních firem

Ve dnech 7. a 8. prosince 2022 se žáci zúčastnili regionálního Veletrhu fiktivních firmem v Plzni.

Žáci oboru Provoz a ekonomika dopravy představili své fiktivní firmy v pěti kategoriích, kde se velmi dobře umístili v první desítce.

Umístění fiktivních firem:

Studenti dětem – žáci: Eliška Žemličková, Karel Černý – třída ED3

· 1. místo – kategorie Logo a slogan
· 3. místo – kategorie Reklamní spot
· 5. místo – kategorie Stánek
· 9. místo – kategorie Katalog
· 7. místo – kategorie Prezentace

Důchodci na tripu – žáci: Dominika Kučerová, Zuzana Nováková, Tomáš Tík – třída ED4

· 8. místo – kategorie Reklamní spot
· 7. místo – kategorie Stánek
· 8. místo – kategorie Katalog
· 9. místo – kategorie Prezentace

Za výbornou reprezentaci žákům děkujeme. A přejeme jim, aby získané zkušenosti promítli do studijního a následně i profesního života.

Ve dnech 3. a 4. listopadu proběhl v Českých Budějovicích 8. ročník Veletrhu fiktivních firem pod záštitou Jihočeského kraje a statutárního města České Budějovice. Veletrhu se zúčastnil rekordní počet firem – 25, dokonce se zúčastnily i dvě firmy z Bratislavy.
Nejlepší firmou veletrhu se stala firma Důchodci na tripu ze SOŠ a SOU Písek - žáci třídy ED4 – Provoz a ekonomika dopravy. Tato firma získala také 1. místo v kategorii Nejlepší prezentace, 2. místo v kategorii Nejlepší stánek a 3. místo v kategorii Nejlepší katalog.

Soutěže se úspěšně zúčastnily ještě další dvě firmy žáků třídy ED3 – Provoz a ekonomika dopravy, a to fiktivní firma Studenti dětem a fiktivní firma ACT SPORTS.

Kurz dalšího vzdělávání Příprava teplých pokrmů

Oznámení termínu zkoušky profesní kvalifikace:

Kuchař/kuchařka studené kuchyně (65-002-H, úroveň 3), která se koná dne 25. 3. 2023 v 8.00 hodin na pracovišti SOŠ a SOU Písek, Komenského 86
Kuchař/kuchařka minutkových pokrmů (65-004-H, úroveň 3), která se koná dne 1. 4. 2023 v 8.00 hodin na pracovišti SOŠ a SOU Písek, Komenského 86.

Oznámení termínu zkoušky profesní kvalifikace.

Dne 11. 3. 2023 se koná od 8.00 zkouška k ověřování profesní kvalifikace Kuchař/kuchařka teplých pokrmů (kód: 65-001-H). Zkouška se koná v prostorách školy na adrese Komenského 86, Písek.

Veškeré informace o požadavcích na uchazeče,  povinnostech a průběhu zkoušky a které doklady/dokumenty musí uchazeč předložit bezprostředně před započetím zkoušky najdou uchazeči na https://www.narodnikvalifikace.cz/kvalifikace-6-Kucharkucharka_teplych_pokrmu/kvalifikacni-standard. Zde jsou také uvedeny pomůcky, které může uchazeč při zkoušce používat.